American Gods 1. Sezon 4. Bölüm İncelemesi

Kendine hayran bırakan güzelliği ile Emily Browning nihayet American Gods 1. Sezon 4. Bölümde (21 Mayıs 2017’de yayınlanan “Git Gone” isimli bölüm) diziye tam anlamı ile dahil oldu. Bundan önceki bölümlerde sadece birkaç sahnede görebildiğimiz Laura Moon karakteri bu bölümün ise ana konusu oldu.

1. Sezon 4. Bölümün ilk sahnelerinde Laura Moon’un bir gazinoda kurpiyer olarak çalıştığını görüyoruz. Hayatındaki sıkıcı düzenden bunalan Laura intihar girişimlerinde bulunan depresif bir karakter izlenimi çizmektedir. Günler aynı sıradanlıkla birbirini kovalarken dizimizin başrolü Shadow Moon, Laura’nın olduğu masaya geliyor ve Laura tarafından oyunda hile yaparken farkediliyor. Laura durumu çaktırmıyor ve nazikçe güvenlik kameralarını göstererek Shadow’u bu işten vazgeçiriyor.

Kumarhane soygununda kararlı olan Shadow iş çıkışında Laura’yı otoparkta yakalar ve kendisinin içerdeki adamı olması için ikna etmeye çalışır. Shadow’un planını aptalca bulan Laura bu teklifi kabul etmez. Shadow borcunu ödemeye kararlıdır ve Laura’ya içki ısmarlamayı teklif eder. Laura bu teklifi kabul etmesede Shadow’un ikinci teklifini kabul ederek ve onu evine davet edecektir. Birlikte yaşamaya başlayan Shadow ve Laura’nın birlikteliklerini evlilik ile taçlandırdıklarını da bu bölümde görüyoruz.

Düğünde arkalarından yürüyen çiftimiz olan Audrey ve Robbie Burton ise Shadow ve Laura’nın en yakın arkadaşları ve komşularıdır. Audrey’i cenazeden hatırlıyoruz, Shadow’a karısının kendi kocasıyla ilişkisi olduğunu söyleyen karakterimizi Betty Gilpin canlandırıyor. Robbie Burton karakterini ise Good Luck Chuck ve My Best Friend Girl filmlerinden tanıdığımız ünlü oyuncu Dane Jeffrey Cook canlandırıyor.

Robbie Burton kendi iş yerinin sahibidir ve spor merkezi işletmektedir. Shadow’a da yanında çalışmasını ve eğitmenlik yapmasını teklif eder. Laura kumarhanede kurpiyer olarak, Shadow ise Robbie ile birlikte spor salonunda çalışmaktadır ve tanıştıklarının 4. yılında Laura kumarhane soyma fikrini iyice benimsemiş ve planları oluşturmuştur.

 
Hadi Kumarhane Soyalım!

Shadow dünyanın en mutlu erkeği iken Laura için ger geçen gün birbirinin aynısıdır. Sıkıcı işinden bıkan Laura kumarhane soyma planını Shadow’a anlatır. Plan Laura için kusursuzdur ve yakalanmaları imkansızdır. Fakat işler ters gider ve Shadow hapse düşer. Önlerinde iki seçenek vardır suçu bölüşmek veya tüm suçu Shadow’un üstlenmesi. Laura suçu bölüşüp birbuçukar yıl hapis yatarak hayatlarına devam etmek için ısrar etsede Shadow tek başına bu cezayı çekmeye kararlıdır. Shadow iri yarı bir adam olduğu için nispeten hapishanede zorlanmayacak olduğunun farkındaydı. Bununla birlikte Laura’nın intihara meyilli hallerinin hapishane hayatı ile birleşmesini de hiç istemiyordu.

Shadow cezasının bir yılını doldurduğu vakitlerde birgün Laura eve geldiğinde kedisinin öldüğünü görür. Bolca alkolle devam eden gecenin sonunda kedisini gömmeye yardıma gelen Robbie’nin kollarına kendini atar. Bu şekilde Robbie ile ilişkileri başlamış olur.

Shadow hapisten çıkmasına sadece beş gün kalmışken Laura’yı arar ve içinde kötü bir his olduğunu söyler. Laura ise sadece beş gün kaldığını söyleyerek kendisini teselli eder ve onun için hazırladıkları süpriz hoşgeldin partisini ağzından kaçırır!

Robbie ilişkilerinin bitecek olmasını kabullenememektedir fakat Laura en başta yaptıkları anlaşmayı hatırlatır. Shadow döndüğünde herşey sona erecektir. Yinede Robbie’ye araç kullandığı sırada son bir hoşçakal hediyesi vermeye karar verir. Dirseğinin vitese çarpması ikisininde sonu olacaktır. Trafik kazası sonucu ikiside ölür. Bu sahneden sonra Laura’yı olay mahaline yüksek bir yerden bakarken görürüz ve arkasında önceki bölümden tanıdığımız bizim için tanıdık birini bulacaktır.

Herkes Mi Mısır Tanrılarına İnanıyor Bu Dizide?

Laura öldüğünde onu almaya gelen önceki bölümde tanıştığımız Mr. Jacquel’dir. Mr. Jacquel aslında Mısır’ın mumyalama ve ölümden sonra yaşam tanrısı Anubis‘in ta kendisidir. Dizideki karakterleri linkteki yazımızda daha önce paylaşmıştık, kimin kim olduğu konusunda şüpheleriniz var ise bu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz: American Gods Dizi Karakterleri

Laura kalbini almak isteyen Anubis’e karşı gelir. Kalbinin terazideki bir tüyden daha ağır olacağının farkındadır ve hayatı boyunca hiçbir şeye inanmamıştır. Anubis kendisini sonsuza kadar hiçliğe hapsedeceğini söyler. Fakat o anda beklenmedik birşey olur ve Laura dünyaya geri döner.

Laura Dünyaya Nasıl Geri Döndü?

Laura’nın geri dönüşündeki gizemli güç Shadow’un kendisine vermiş olduğu altın paradan gelmektedir. Bu para  Mad Sweeney tarafından yanlışlıkla Shadow’a verilmişti. Mad Sweeney İrlandalı bir peridir ve leprikon olarak da bilinir. Leprikonlar gökkuşağının dibindeki hazineden altın alabilirler. Shadow ile yaptığı kavgadan sonra Mad Sweeney belkide hayatına mal olacak uğurlu parasını yanlışlıkla Shadow’a vermiştir. Bu paranın gücünü Shadow’da bilmiyordu Lauranın mezarına attığında. Bir önceki bölümde çatıda geçen sahnede Zorya kendisine gümüş bir para verirken; kendisine güneşin verildiğini ama kaybettiğini, aya sahip çıkması gerektiğini söylemişti.

Dünyaya döndüğünde kendi mezarından yer altından çıkan Laura parlayan bir ışık görür ve o yöne doğru gitmeye başlar. Ağaçta asılan Shadow ve Technical Boy‘un adamlarını etrafında gören Laura hemen Shadow’u kurtarmak için harekete geçer. Oldukça kanlı geçen bir dövüşün ardından tüm düşmanlarını parçalarına ayırır. Bu sahne ile birlikte ilk bölümün finalinden beri devam eden Shadow’u kim kurtardı gizemimiz de çözülmüş oldu.

Starz kanalı nedendir bilinmez oldukça abartılı kan efektleri kullanmayı seviyor. Spartakus dizisinin de ilk bölümlerinde oldukça fazla olan kan efektleri ilerleyen bölümlerde azaltılmıştı lakin bu dizide pekde kanın damarda duracağı yok gibi görünüyor şimdiden.

Evde Zombi Mi Var?

Bir sonraki sahnede Laura’nın elinde kendi kopan koluyla kanlar içerisinde evine doğru yürüdüğü sahne uzun süre akıllardan çıkmayacak bir sahneydi gerçekten. Diziyi şimdiden kült yapımlar arasına sokmaya aday bir diğer sahnede aşağıdaki görselde gördüğümüz tek kollu Laura’nın, Audrey’in çığlıkları arasında acil bir ihtiyacı olduğunu söyleyip tuvalete oturduğu sahneydi. Hala diziyi izleyip izlememek ile alakalı düşünceleri olan biri varsa bu sahneyi görmek için bile bu dizinin izlenmeye fazlasıyla değer olduğunu söyleyebiliriz.

Audrey’e durum izah eden (olabildiğince desek daha doğru) Laura en yakın arkadaşına yaptıkları içinde hesap vermek zorunda kalacaktır. Audrey yinede Laura’ya yardım eder ve kolunu dikmesine yardım eder. Gerçi mezardan çıkan bir arkadaşımızı evimizde görsek ve bizi yememiş veya kalp krizinden ölmemiş olsak muhtemelen bizde her istediğini yerine getirirdik.

Birlikte Shadow’u bulmak için yollara düşerler (Laura bir şekilde Shadow’un olduğu yönü parlak bir ışık şeklinde gördüğü için bu hiçte zor olmayacaktır) lakin yolda onları bekleyen bir süpriz vardır. Mr. Jacquel (Anubis) ve Mr. Ibıs ile karşılaşırlar. Mr. Ibis’in gerçekte kim olduğunu linkteki yazımızda Thoth kelimesinin karşılığına bakarak öğrenebilirsiniz: American Gods Sözlüğü

Kim Bu Adamlar: Mr. Ibis ve Mr. Jacquel

Mr. Ibis ve Mr. Jacquel Amerikaya geldikten sonra çeşitli işlerde çalışırlar ve son olarak kendilerine en yakın meslek olan cenaze evi işine girerler. Laura’yı da 200 yıldır bizzat işlettikleri kendi cenaze evlerine götürürler ve burada kolunu uygun şekilde tekrar dikerler. Bunun dışında makyajını yapar ve dikiş izlerini boyarlar. Bu aslında kendi cenaze evlerine gelen her ölü için yaptıkları standart işlemdir. Amerika’da cenaze törenleri genelde açık tabut ile yapıldığı için ölüleri son yolculuklarında daha güzel göstermek için bu tarz makyaj yapılarak ölümün izleri bir nebze silinmektedir.

Gel Puppy Gel! Zombi Laura Seni Bekliyor! 

Herhalde herkesin hayalidir eşini öldükten sonra birkez olsun karşısında görebilmek. Kahramanımız Shadow bu konuda oldukça şanslı! Makyajını da yaptıran zombi Laura’mız kendisini bekliyor. Bu sayede bir önceki bölümün finali olan sahne ile bu bölümü de Laura’nın penceresinden olaylara bakarak buluşturmuş olduk.

Dikkat! Spoiler İçerir!

Kitap ve dizi arasındaki bazı farklar:

Spoiler sayılmasada kitap ile dizi arasındaki farklardan bir tanesi; Laura aslında seyahat acentasında çalışmaktaydı lakin dizide hikayeyi
özetlemek zorunda olduklarından böyle bir seçim yaptıklarını
düşünüyoruz.

Shadow kitapta Technical Boy’un adamlarından dayak yedikten sonra Mr.
Jacquel ve Mr. Ibis’in yanında kendini buluyor ve burada gücünü
toplarken bir süre Cenaze evinde kalıyordu. (aslında kitapta bu kısımda
biraz daha uzun anlatılmıştı, adamların başında önemli yan rollerden
birini görebilirdik ama Bay Kasaba karakteri ile anlaşılan daha sonraki
bölümlerde tanışacağız) 

Bundan sonraki kısım kitaptan ve dizinin bundan sonraki bölümlerinden bilgiler içermektedir. Dizinin tadını kaçırmamanız için okumamanızı önermekteyiz. Biz uyardık, karar sizin. İşte önümüzdeki bölümlerde neler olacak:

Önümüzdeki bölümde neler göreceğiz; Mad Sweeney altın parasını geri alamayacağını anlayınca kendisini kar yağışlı soğuk bir gece sokakta 20 dolarlık içki eşliğinde donmaya bırakarak intihar eder. Bu Mad Sweeney’in uğurlu parası olmadan kendi rızası ile bu ülkeyi terketme yoludur. Kitapta Mad Sweeney, Shadow’un Mr. Ibis ve Mr. Jacquel’in yanında olduğu zamanda intihar ediyordu bu yüzden önümüzdeki bölüm Mad Sweeney’i göreceğimiz son bölüm olabilir.

Shadow ve Laura bundan sonra ne yapacak? Shadow aslında Laura’ya yaşananların hesabını sormak istesede sevgisi nefretinin önün geçecek. Ve bu aşkından dolayı Laura’ya onun tekrar hayata dönmesine yardım edeceğine dair söz verecek.

Bu arada Audrey, Laura’ya aslında kocasını sevmediğini ve onu evcil bir hayvan olarak gördüğü için puppy dediğini söylemiştir. Kitapta ise yaşdıkları daireye bir yavru köpek almak isterler ama kiracı oldukları evin sahibi buna izin vermez. Bu duruma Laura çok fazla üzülünde, Shadow köpek taklidi ile Laura’yı güldürür ve kendisinin onun yarvru köpeği olduğunu söyler. Kitapta puppy lakabı bu olaya dayandırılmaktadır.

Bölüm Hakkında Son Söz

Son söz: puppy ve enik ne alaka sayın çevirmen arkadaşlar? Yaptığınız iş ve hızınıza her zaman hayran olduk dizi fanları olarak lakin puppy bizim bildiğimiz İngilizce’de oldukça sevimli yavru köpek anlamına gelmektedir. Tamam sözlük olarak en uygun kelime Enik olabilir ama Türkçe’mizde daha çok enik hakaret ve kötüleme anlamında kullanılmaktadır. Enik yerine “Yavru Köpek” kitabı okuyan biri olarak çok daha tatlı durabilir ve yerine oturabilirdi. Bu konuda nacizane önerimizi de sitemiz aracılığı ile sizlere aktararak sözlerimizi sonlandırıyoruz.

Diziyi izleyen arkadaşlar lütfen sorularınızı yazımıza yorum olarak gönderiniz. Site yazar ve editörleri olarak kitabı okuyan bir kadro olduğumuz için tüm sorularınıza yanıt verebiliriz. Sadece sorularınız için değil dizi hakkındaki tüm görüşleriniz ve tahminlerinizi bu sayfamıza yorum olarak gönderebilirsiniz.


3 thoughts on “American Gods 1. Sezon 4. Bölüm İncelemesi

  1. Shadow parayı atan kişi olduğu için mi Laura'ya parlak görünüyor yoksa başka bir anlamı var mı kitabı okuyan arkadaşlar yanıtlayabilirse sevinirim.

  2. Bu konu kitaptada muallak bırakılmış durumda. Laura kendisini nasıl bulduğunu Shadow'a anlatırken nasıl olduğunu bilmediğini itiraf ediyor kitapta. Lakin durumu Shadow'u hayatının ışığı, anlamı olarak görmesi şeklinde yorumlayabiliriz. Paranın çok güçlü olduğunu Zorya'dan da duymuştuk çatıdaki sahnede bir önceki bölümde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Situs judi online Hsobet terpercaya

Link daftar Liga228 agen bola terpercaya paling aman yang selalu menjaga kenyamanan para bettor.

Situs sbobet resmi terpercaya. Daftar situs slot online gacor resmi terbaik. Agen situs judi bola resmi terpercaya. Situs idn poker online resmi. Agen situs idn poker online resmi terpercaya. Situs idn poker terpercaya.

situs idn poker terbesar di Indonesia.

List website idn poker terbaik. QQCuan https://18.142.63.79/ Agen Sbobet Resmi

Permainan judi slot online terbaik

slot hoki gacor

slot terpercaya

slot gacor hari ini

sbobet online

เกมเกมสล็อตเว็บตรงเป็นทางการ

slot gacor hari ini Situs Judi Slot Resmi Terbaik slot judi resmi slot online resmi judi slot online IDN Poker Online hoki slot rtp slot prediksi parlay malam ini judi bola slot pulsa agen judi bola online judi bola judi slot online Agencuan slot gacor terpercaya mudah menang 2023 dengan daftar 1 akun kalian bisa mainkan semua jenis judi online24jam
slot deposit pulsa