Bull Dizi Konusu

Bull dizisi, Amerika’nın tanınan talk şovcularından bir tanesi olan Dr. Phil McGraw’un eski kariyerinden ilham alınarak hazırlanmış bir yapım. Phil McGraw, talk şov yapmaya başlamadan önce, dava danışmanlığı yapmış olan başarılı bir psikologtu. Dizi, bu dava danışmanlığına ve mahkeme bilimine de ışık tutan başarılı bir yapım. Dizinin yaratıcıları ve senaristleri Phil McGraw ve Paul Attanasio. Bull dizi konusu şu şekilde;

Bull Dizi Konusu

Diziye de adını vermiş olan başkahramanımız Dr. Jason Bull, işinde oldukça başarılı olan bir psikologtur. Bull bir şirket açar ve bir ekip kurar. Kurduğu bu ekibin ise tek bir amacı vardır; masum insanların temize çıkartılması. Bunu yaparken de mahkeme bilimi diye bilinen bir bilim dalını kullanıyorlar. Amerikan hukuk siteminde ilk olarak bir hakim önünde mahkeme yapılır ve tarafların anlaşıp anlaşamayacağı konusunda bir karara varılır. Eğer taraflar anlaşabilirlerse mahkeme son bulur ancak eğer bir anlaşmaya varamazlarsa mahkeme başka bir tarihe ertelenir ve bu sefer mahkemede 12 kişiden oluşan bir jüri bulunur. Sanık suçlu mu yoksa değil mi, en sonunda buna jüri karar verir.

Dr. Bull ise mahkeme esnasında jürinin tavırlarını ve vermiş oldukları tepkileri ölçerek veriler hazırlar. Hazırlamış olduğu verileri ise merkezde bulunan ekip üyelerine gönderir. Merkezde bulunan ekibi ise bu veriler ışığında bir takım stratejiler oluşturarak seçecekleri yol hakkında yöntemler geliştirir. Ardından seçilmiş olan yöntemlerin denenmesi için de, ayna jüri devreye girer. Merkezde, mahkemede bulunan jürinin birebir aynı özelliklerini taşımakta olan ayna jüri toplanır ve ekip, önceden belirlemiş olduğu yöntemleri bu jüri üzerinde uygular. Ayna jürinin verdiği tepkiler doğrultusunda gerekirse yeni yöntemler geliştirmeye çalışırlar. Ve buldukları en iyi yöntemi de gerçek mahkemede kullanırlar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.