Fringe Dizi Konusu

FRINGE DİZİ KONUSU

Amerikan yapımı bir bilim kurgu dizisi olan Fringe, 9 Eylül 2008 tarihinde FOX ekranlarında yayın hayatına giriş yapmış, dünya genelinde büyük bir ses getiren dizi 18 Şubat 2013 tarihinde ise final yaparak ekranlara veda etmiştir. Fringedizisi 5 sezon sürmüş ve toplam 100 bölüm çekilmiştir. Her bir bölümü yaklaşık olarak 50 dakika süren dizinin içinde geçen esrarengiz bir takım semboller, izleyenlerde çok büyük bir ilgi ve merak uyandırmıştır.

Fringe, dünya üzerinde bir türlü açıklanamamış olan sıra dışı olayları inceleyen ve aydınlığa kavuşturmaya çalışan FBI departmanının ismidir. Bu açıklanamayan olaylara bir örnek vermek gerekirse; yeni doğmuş olan bir bebeğin inanılmaz bir hızda büyüyerek, 5 dakika gibi bir süre içerisinde, yaşlanarak ölmesi gibi.

Dizi, FBI’da ajan olarak görev yapmakta olan Olivia Dunham, metafizik üzerine araştırmalar yapmış olanbilim insanı Walter Bishop ve Walter’ın oğlu Peter Bishop’ınbu gizemli ve açıklanamayan olayları incelemesini merkeze almaktadır.

Bu üç insanı bir araya getiren şey ise, Almanya’dan kalkan ve Massachussetts’e iniş yapan bir uçaktaki bütün insanların, ‘’et yiyen’’ isimli bir virüs yüzünden ölmeleridir.

FBI ajanımız Olivia, bu olayı araştırmaya başlar ve yaşanan bu olayların hepsinin Walter Bishop ile bir bağlantısı olduğunu keşfeder. Onu bulmak için yola koyulur ancak Walter bir akıl hastanesinde yatmaktadır. Onu oradan çıkartmak için ise oğlu Peter Bishop’ın izni gerekmektedir. Bunun üzerine Peter’ıikna etmek amacıyla yurtdışına giden Olivia, bir şekilde bunu başarır.

Bir araya gelen ekip, yaşanan olayları ve bundan sonra da yaşanacak olan olayları aydınlatmak için büyük bir çaba harcayacaklardır.

Dizinin yapımcıları, diziyi hazırlarlarken The X-Files’danilham aldıklarını fakat yapımın çok farklı bir tarza büründüğünü açıklamışlardır. Fringe dizisinde gizemli olaylar, hastalıklar ve paralel evren gibi konular işlenmiştir.


1 thought on “Fringe Dizi Konusu

  1. İlk bölümü izlerken bu ne biçim bir dizi demiştim ama sonraki her bölümde daha çok insanı içine çeken bir dizi. Bilim kurgunun sınırlarını zorlayan ve yeri geldikçe tabiri caizse beyin yakan dizileri seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.