Netflix Nedir?

Netflix Nedir?

29 Ağustos 1997 de kurulan Netflix, kullanıcılara çeşitli cihazlardan filmleri, dizileri ve TV şovlarını çevrimiçi izleme olanağı veren bir Amerikan hizmetidir. Örneğin, bir film veya dizi izlemek için cihazınızdan siteye girebilirsiniz, ancak çeşitli cihazlar için tasarlanmış özel ‘Netflix’ uygulamasından kullanmak daha uygundur.

Netflix, ABD’de oldukça popülerdir ve video izlemek için ağa erişimi olan tüm cihazlara yüklenebilir. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan Netflix şirketi, aylık 16-40 TL arasında çevrimiçi film ve dizi izlemenize olanak tanır. Aynı anda bağlanan cihaz sayısındaki fark ile filmlerin görüntü kalitesine göre değişmesinde 3 ayrı paket sunmaktadır.

Netflix üyelik alanlar, ilk ay bedava olarak kullanabilirler. Bu serviste, filmleri sadece İngilizce ve Türkçe dublajları ile değil, Türkçe altyazısıyla orijinal dilinde izlemeniz de mümkündür. Kullanıcı sayısı 40 farklı ülkede toplam 70 milyon civarında olmaktadır.Netflix, sadece 2015 yılının son çeyreğinde 12 milyar saat yayın yapmıştır. 2015 yılında toplam streaming saati ise 42,5 milyar saat olarak belirtilmiştir.

Netflix ‘in kurucularından olan ve şuanda CEO’luğunu üstlenen Reed Hastings yaptığı açıklamada; Netflix’in anlaşma sağladığı ve yayın yapacağı yeni ülkelerin de hesaba katılması durumunda 190’dan fazla ülkede internetten TV serisi hizmeti veriyor olacağını ifade etti.

Fakat Netflix’in güzellikleri olduğu gibi eksi yönleri de bulunmakta. Netflix’te sezonun son bölümü çıkmadan diğer bölümleri izlemenizin olanağı yoktur. Yani siz herhangi bir Netflix dizisini takip ediyorsunuz ve Netflix üzerinden bu diziyi izlemek istiyorsunuz. Bu durumda o dizinin sezon finali yapmasını beklemek durumundasınız. Ayrıca lisans sorunları sebebiyle kimi filmler Netflix’te yayınlanmamaktadır.

Lisansla ilgili, Türkiye’de bazı filmlerin çıkması da söz konusudur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.