Netflix’e Sansür Geliyor Mu

NETFLIX’E SANSÜR GELİYOR MU?

Son yılların en çok izlenen Online dizi ve film Platformu Netflix‘e sansür geleceği tartışmalar arasındadır. Çıkan haberlere göre Rtük tarafından netflix’e sansür uygulanacağı düşünülüyor. 1 ağustos 2019 tarihinde yayınla Resmi Gazete kararı ile netflix ve internet üzerinden yayın yapan diğer yayın organları için sansür uygulanacağı açıklandı. Rütük denetimine giren online platform için Türkiye’de şirket kurması zorunlu hale geldiği ifade ediliyor.

NETFLİX TÜRKİYE’DEN ÇEKİLİYOR MU?

Rtük yaptığı açıklamada online yayın yapan platformların Rtük onaylı lisans almaları gerektiğini açıkladı. Netflix Türkiye’den gelen açıklamaya göre internet yayınlarına izin verilmesi için getirilen yeni düzenleme de şart koşulan lisans başvuru süreçlerini başlattıklarını belirtti. Türkiye’de yaklaşık 1,5 milyon üyeye sahip olan Netflix Türkiye’den herhangi bir çekilme kararında olmadıklarını yatırımlarına devam ettiklerini belirtti. Bu sebeple anne-baba kontrolleri için daha sağlam uygulamalar çalışmalar sürdürdüklerini ifade etti. Çocukların uygun olmayan içerikleri izlemesini doğru olmadığını düşünen üyeler için hedeflerinin her yaşa uygun içeriğin hizmetini vermek olduğunu dile getirdi.

RTÜK SANSÜR SÜRECİNDE NE YAPIYOR?

Rtük asıl hedeflerinin çocukların da izlediği internette yayınlanan organların toplum düzenini bozmaması adına denetlenmesi gerektiğini düşünmeleridir. Rtük tarafından gelen açıklamada yapılan olumlu olumsuz eleştirileri takip ettiklerini ve bunları dikkate aldıklarını ifade ettiler. Alınan bu kararın internette yanlış algıladı kıldığını bütün sadece sansür yapma amacında olduğunu ifade eden paylaşımlar söz konusuydu. Fakat eksik Bilgiden kaynaklandığı görülmektedir. Bu sebeple çocuklarımızın ve gençlerimizin ahlaki yapısını bozmadan denetleme yapılmasının doğru olduğu düşünülüyor. Yapılan bu kanun çalışmasında haksız rekabetin önüne geçmekte hedefleniyor. Aynı şekilde devletin milyonlarca gelir elde eden netfilix ve benzeri yayın şirketlerinden vergi alması düzenleme ile beraber gerçekleşecek.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.