Sizin Tercihiniz Hangisi? Türkçe Dublaj vs Alt Yazı

Sizin Tercihiniz Hangisi? Türkçe Dublaj vs Alt Yazı

Hepimiz günlük hayatın koşuşturmasından yorulur akşam eve geldiğimiz zaman ayaklarımızı uzatıp televizyon seyretmeyi severiz. Bu bir çeşit meditasyon gibi günün yorgunluğunu alıverir omuzlarımızdan. Bu sebeple dünyanın en çok televizyon izleyen ülkeleri arasında yer alırız. Ülkemizde yerli yapımlar kadar yabancı yapımlar da oldukça rağbet görmekte. Bu konuda başarılı çevirmenlerin üstlendiği rol çok büyük.

Geçen yıllara göre gelişen teknoloji sayesinde istediğimiz filmin Türkçe dublajına ya da alt yazısına kolayca erişebiliyoruz. Bunun için günlerce beklememiz gerekmiyor. İstediğimiz yabancı bir filmin dublajını ya da alt yazıl versiyonunu kolaylıkla buluyoruz. Peki, hangisini daha çok tercih ediyoruz?

Bazen aksiyon bazen romantizm… Türler değişse de yabancı filmleri izleme tercihi genel bir problem sayılır. İkisinin de kendine göre çekiciliği var tabi ki. Alt yazı genellikle ilk seçenektir. İzleyiciler genellikle dublajın konuşmaya ayak uydurmamasından dolayı alt yazıyı seçer. Üstelik filmin orijinalliğini korumak açısından Türkçe dublaj ikinci seçenek olarak kalır. Bazen de yabancı dilde bir şeyler izlemenin dil geliştirmek açısından faydalı olduğu için alt yazı tercih edilir.

Peki, Türkçe dublajın hiç mi iyi yanı yok? Elbette var. Eğer alt yazı izlerken zorlanıyorsanız dublaj sizin için idealdir. Her insanın okuma hızı aynı olmadığından ötürü altyazının hızına yetişemiyor olabilirsiniz. Dublaj böyle durumlar için en iyi çözümdür. Tabi bir de filme odaklandığınız zaman al yazıyı kaçırmak gibi sorunlar yaşayabiliyoruz. Birçoğumuz yazıya odaklandığı için filmi kaçırabiliyor. Tam da bu sebeple Türkçe dublaj can kurtarıcı olabiliyor. Alt yazı ne kadar filmin orijinalliği korumak açısından yardımcı bir etmen olsa da bu film den filme değişir. Çünkü her filmin orijinal versiyonu alt yazıyı kaldıramaz, dublaj konuyu tam oturta bilir. Hangisini seçeceğiniz size kalmış, seçenekler açık dublaj vs alt yazı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.