The Haunting Of Hill House Dizi Konusu

THE HAUNTING OF HILL HOUSE

Dünyanın en büyük online yayın platformlarından bir tanesi olan Netflix’in başarılı yapımlarından bir tanesi olan The Haunting of Hill House, psikolojik gerilim türünde bir proje olarak izleyicinin karşısına çıkıyor. İlk sezonu bütün bölümleri ile birlikte (toplam 12 bölüm) 12 Ekim 2018 tarihinde yayın hayatı ile buluştu.

Konusuna gelecek olursak; The Haunting of Hill House, Shirley Jackson’ın 1959’da piyasaya sürülen aynı adlı romanının bir uyarlaması. 1963’te ve 1999’da iki kez olmak üzere sinemaya uyarlanan ve The Haunting ismi ile  vizyondaki yerini alan uyarlamaların yanı sıra, kitabın dizi uyarlamasında sadece fantastik bir korku/gerilim hikayesi olarak değil aynı zamanda bir aile draması olarak da karşımıza çıkıyor.

Dizi, ülkenin en ünlü “perili köşkü” olarak anılan bir evde büyümüş olan kardeşlerin hikayesini, merkezine koyuyor. Yetişkin zamanlarında yaşamış oldukları ve yeniden bir araya gelmelerine neden olan bir trajedi ile, bu kardeşler, artık geçmişleriyle de yüzleşmek mecburiyetinde kalıyorlar. Bunun yanı sıra, kitapta evi yaptıran kişi olarak geçmekte olan Hugh Crain karakteri, dizide ailenin babası rolünde. Anneleri Olivia’yı yıllar önce kaybetmiş olan beş kardeşin isimleri ise: Steven, Shirley, Theodora, Luke ve Nell.

Steven kardeşlerden yazar olanı ve evde yaşanan olayları kitap haline getirmiş. Büyük bir ilgi gören kitap ile birlikte de hem kariyeri büyük bir başarı yakalamış hem de bütün yaşananlardan geniş bir kitle haberdar. Ama geçmişte her ne yaşandıysa, hemen dile getirilemiyor. Ayrıca hikayenin akışı iki ayrı dönem içerisinde ilerliyor; izleyici bir taraftan geçmişe gidiyor ve yavaş yavaş ailenin evde yaşadıkları zamanlarda meydana gelen gizemleri karanlık bir şekilde izliyor. Hatta ölümünün nasıl gerçekleştiği bilinmeyen anne Olivia bu dönemde hala hayatta. Diğer taraftan da, kardeşlerin ve babanın şimdilerde yaşadıkları olaylar ekranda izleyiciye aktarılıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.