Başvekalet ne demek Osmanlıda ?

Dilan

Global Mod
Global Mod
Basvekalet ne demek Osmanlda?

Osmanl Imparatorlugu'nun yonetici snfndan gelen, diger tum yoneticilere hukumdarlk karar verme yetkisi veren kisiye Basvekalet denirdi. Basvekalet, Osmanl Imparatorlugu doneminde, hukumdarlgn altnda bulunan ve butun yonetimin merkezindeki en onemli konumu isgal eden pozisyonuydu.

Basvekaletin Kurulusu

Osmanl Imparatorlugu'nun kurulusu, ilk basvekaletin secimini de beraberinde getirdi. Imparatorluk 1453'te Istanbul'un fethi ile kurulmustu ve basvekalet yonetiminin de olusturulmasna gereksinim duyulmustu. Ilk basvekalet, Sultan Murad Han tarafndan secildi. Sultan Murad Han'n basvekalet secimini takiben, tum Osmanl devleti uzerinde hakimiyet kurmus ve basvekaletin nihai pozisyonuna ulasmst.

Basvekaletin Gucu

Basvekaletin gucu, Osmanl Imparatorlugu'nun merkezinde yogunlasmst. Basvekaletin, tum yonetici snfnn onemli konumunu isgal etmesi, tum yonetimin merkezinde toplanmasna neden oldu. Basvekalet, hukumdarn tum kararlarn onaylamak ve kontrol etmek icin gerekli yetkiyi elinde tutuyordu. Bununla birlikte, basvekalet, hukumdarn otoritesini yonetim altnda bulunan diger tum yoneticilere kabul ettirmek icin gerekli yetkileri de elinde tutuyordu.

Basvekaletin Sonuclar

Basvekaletin varlg, Osmanl Imparatorlugu'nun uzun sureli siyasi istikrarnn temelini olusturdu. Basvekaletin, hukumdarn tum kararlarn onaylamak ve kontrol etmek icin gerekli yetkiyi elinde tutmas, diger tum yoneticilere hukumdarlk karar verme yetkisini tanmas, Osmanl Imparatorlugu'nun cok katmanl yonetim sistemini dengede tuttu. Basvekalet, hukumdarn otoritesini yonetim altndaki diger tum yoneticilere kabul ettirmek icin gerekli yetkileri de elinde tutmas sayesinde, Imparatorluga genis capta siyasi istikrar ve uzun sureli bars saglad.